Harrogate‎ > ‎Archives‎ > ‎Events‎ > ‎2009‎ > ‎

Lent & Easter

This page lists a selection of Lent Groups and Easter services across the churches of Harrogate. Most midweek meetings for prayer, study and fellowship continue through this season. 

Ash Wednesday 25 February 2009

The start of the season of Lent 
7.30am St Wilfrid's, Mass
10.00am Christ Church, Holy Communion
10.30am St John's, Bilton, Holy Communion
11.00am St Wilfrid's, Mass
3.30am St John's, Bilton; All Age service 
7.00pm St Luke's Upper Room, Communion 
7.00pm St Wilfrid's, Mass
7.30pm Christ Church, sung Holy Communion

7:30pm at St Aelred's 

Lenten materials A selection of national/regional Lent courses
BBCLent Bible Study, in partnership with CTBI, on Sense Making Faith from 1 March
Christian Aid: Bible notes available on line
CTBI: 'Pathways of prayer' in partnership with BBC Radio 4 Daily Services and BBC local radio 
Tear Fund: 'Cut carbon, not chocolate' - details on this website
St George's, Leeds; CD (from Wesley Owen, Harrogate) and web info/support on Bible Heroes (Moses, Barnabas, Thomas, the woman who washed Jesus feet and many more)

Lent Groups

St Peter's Easter card pictureMondays at St Peter's: 
12:30pm Lent lunches; 2nd March Media, Jean Macquarrie (Editor Harrogate Advertiser; 9 March Law, James Goss (QC Barrister and Recorder); 16 March Banking TBA; 23 March Health, John Lawler (Chief Executive Harrogate Health Care Trust); 30 March Politics, Claire Kelly (Next Lib Dem Parliamentary Candidate); 6 April Commerce, TBA.

Various days, Pannal:

Monday mornings from 10:45am for 11amat the coffee shop Café Culture on the Leeds road from 2 March 
Tuesday evenings from 8pm at 93 St Winifred's Road from 3 March; more info: 880672 for further details
Wednesday 18 March at the Oakbeck pub, Bilton led by Rev Shaun Swithenbank

Tuesdays: St Wilfrid's 
8:30pm; Compline, sung

Wednesdays in Lent: St Peter's
12:45pm Organ recitals with John Longstaff

Wednesdays, BiltonLent programme based on 'Life, the universe and everything' by David Wilkinson.

Wednesdays from 25 February: St Mark's: 'God and you...'
8.00pm; Why Pray? | Praying with Scriptures | Senses | In everyday life | with others | on dark days

Wednesdays from 4 March: St Wilfrid's 
11.00am Mass
7.00pm Stations of the Cross
7.30pm Mass

Wednesdays from 4 March: Wesley Foyer
7.00pm - all welcome

Thursdays from 12, 19 & 26 March and 2 April: St Robert's R
7-9pm, St Robert’s Centre; 'Mgr. Donal will be leading us in a series of reflections, drawing us deeper into our
understanding of what it means to be a community of believers and the local Church'.
During Holy week, the Franciscan Friars of the Renewal are leading a Retreat, details below

Various days from 25 February: Christ Church
7.30pm Lent home groups

Sequential days from March at Knaresborough URC
7-8pm: Monday 2 March, Humph Baker; Tuesday 10 March, Tam Robb; Wednesday 18 March; Thursday 26 March, Jeremy Clough; Friday 3 Arpil Rev Elizabeth Sewell

Churches Together in KnaresboroughLentwise, Paula GooderVarious days from 2 March in Knaresborough 
Lentwise by Paula Gooder from Church House Publishing, focusing on Johns's gospel: 'Compass', 'Nourishment', 'Light', 'Shelter' and 'Water'. Each session is designed to be 'stand alone' and lasts for around 1½ hours. Details on the various venues from Anne Jackson, 866277
Mondays at 2pm
Tuesdays at 10am
Wednesdays at 7pm
Thursdays at 2pm

Various dates: Circus Easter Story 
With Daryll HackettHarrogate YfC, some with limited/non-public availability: 15 March, 10am, Ashville College; 24 March, 8:30am, Harrogate Ladies College; 27 March 10am, Bootham Junior School; 30 March, Bradford Academy; 2 April, St Aidan's; 3 April, 9am Shipley CofE school; 3 April 3:30/5pm, MCC; 5 April, 3:30, St Peter's Easter ConneXion; 10 April, 10am, St Michael-le-Belfry

Town Centre services; click to enlarge (jpg, 416kb)Town Centre Easter services poster

Palm Sunday 5 April:
Harrogate Hospital Chaplaincy: Palm crosses distributed to each patient
8.00am Holy Communion, Christ Church 
8.00am Holy Communion, St John's, Bilton 
8.00am Holy Communion, St Mark's
8.00am BCP Holy Communion, St Wilfrid's 

9.00am Communion, Grove Road Methodist 
9.00am Holy Communion, St Andrew's
9.00am Communion, St Mary's

9.00am Mass, St Robert's RC 
9.00am Communion, Woodlands Methodist 
9.30am Drama group at St Peter's
9:30am Passion play, Brightsparks at St John's, Bilton
 
9.50 for 10.00am Praise procession with donkey from Leeds Road shops and Harlow Hill to Trinity Stray (10.00am All Age Service for local churches at Trinity if wet) 
10.00am Bilton Grange URC
10.00am Procession of Palms, Christ Church
10.00am Harrogate New Life with Rev Mark Stibbe 
10.00am Jennyfield Evangelical
10.00am Life Destiny at the Odeon 
10.00am Mayfield Community Church 
10.00am Joint service at Pannal Methodist with donkey, followed by joint service at St Robert's, Pannal
10.00am Mass preceded by blessing of Palms and procession, St Aelred's 
10.00am St James', Birstwith
10.00am Parish Mass (sung) with blessing of palms and Procession of Palms, St Wilfrid's
10.00am Woodfield Gospel Hall
 
10.15am St John Fisher RC chapel 
10.15am Procession from Pateley Bridge Methodist
10.30am Baptist morning worship and communion
10.30am Bar Methodist
10.30am Calvary Chapel
 
10.30am Palm Sunday at Elim
10.30am Palm Sunday service, Grove Road Methodist
10.30am Killinghall Methodist
10.30am NLICM New Park school
10.30am religious Society of Friends
10.30am Starbeck Mission
 

10.30am Parish Communion with parade, St Luke's 
10.30am Sung Eucharist, The Priory Church, Bolton Abbey
10.30am Central gathering, St Mary's
10.30am St Paul's URC
10.30am Communion, Wesley 
10.30am West Park URC 
10.30am Palm Sunday Family service, Woodlands
10.45am Hampsthwaite Methodist
10.45am All Age Community Worship with donkey and parade, St Andrew's
10.45 Starbeck Methodists

11.00am Quiet communion, St John's, Bilton
11.00am Mass, St Joseph's RC

11.00am St Michael and All Angels, Beckwithshaw 
11.00am Passion Narrative at St Peter's 
11.30am Mass, St Robert's RC 
12 noon Holy Baptism, Christ Church 
3.30pm Easter Circus ConneXion at St Peter's with Harrogate YfC 
4.00pm Evening prayer, Christ Church 
4.30pm Polish Mass, St Robert's RC
5.00pm Worship, St Mark's
 
6.00pm Mass, St Robert's RC
6.00pm St Robert's,Pannal

6.00pm Evening prayer for Holy Week, St John's, Bilton 
6.00pm Evensong and Liturgy of Reconciliation, St Wilfrid's 
Evening: Labyrinth at Baptist 
6.30pm Choir Cantata at Bar
6.30pm Elim
6.30pm Jennyfield Evangelical
6.30pm United service with Hampsthwaite at Killinghall Methodist 
6.30pm Mayfield Community Church
6.30pm Worship, St Mark's 
6.30pm Choral Evensong, St Peter's
6.30pm Communion, Starbeck Methodist 
6.30pm Woodlands Methodist
7.00pm St Andrew's 
7.00pm Holy Communion, St Luke's
7.00pm Worship at Heath Lodge led by St Paul's URC

Knaresborough
8.00 BCP Holy Communion, St John the Baptist, Knaresborough 
9.00 Parish Communion with Passion Narrative, St John the Baptist, Brearton 
9.00 BCP Parish Communion, Goldsborough 
10.00 Gracious Street Methodist 
10.00 Kirk Hammerton Methodist 
10.00 Palm Sunday Service with crèche and Junior Church with Communion, KURC 
10.00 Scotton Methodist 
10.00 Mass, St Mary's RC, Knaresborough 
10:15 for 10.30 at Knaresborough House: River of Life 
10.30 Sung Eucharist with Liturgy of the Passion, Holy Trinity 
10.30 Bridges service for everyone, St John the Baptist, Knaresborough 
10.45 Park Grove Methodist 
3.00pm Kearby Methodist 
5.00pm Mass, St Mary's RC, Knaresborough 
6.30pm Gracious Street Methodist 
6.30pm Park Grove Methodist


Holy Week:

More on the Labyrinth, pleaseMonday 6 April: 
7.45am Holy Week Meditation and Breakfast, William Carey room, Baptist
9am Mass, St Aelred's
10am-10
pm Prayer Labyrinth
, St Mark's
10.30am Holy Week Communion
, St John's

12 noon: Mass to start St Robert's RC Holy Week Retreat with The Franciscan Friars of the Renewal
12:45pm Lent Lunch at St Peter's

4-6.30pm Prayer Labyrinth for families and younger children, St Mark's 
7:00pm Holy Week nightly devotions, Starbeck Methodist
7.30pm Holy Communion, Christ Church, followed by introduction to the Passion in the Gospels of Matthew and Mark 
7:30pm ‘Questions on the way' exploring some of the questions asked on the way to the cross, Gracious Street Methodist 
7.30pm Stations of the Cross, Holy Trinity, Knaresborough
7.3
0pm The Follower DVD at St Peter's

7.30pm Reconciliation Mass, St Robert's RC with The Franciscan Friars of the Renewal 
7.30pm Reflective book study on The Shack, St Robert's, Pannal, Chapter House
 (Time tbc) 
8.30pm Compline St Wilfrid's

Tuesday 7 April:
7.45am Holy Week Meditation and Breakfast, William Carey room, Baptist
9.00am Mass, St Aelred's 
10am-10pm Prayer Labyrinth, St Mark's
10.30am Holy Week Communion
, St John's, Bilton
 
12 noon Mass, St Robert's RC with The Franciscan Friars of the Renewal 
12.30pm Healing Service, St Peter's 
4-6.30pm Prayer Labyrinth for families and younger children, St Mark's 
6.00pm Seder meal, St Peter's 
7.00pm St Luke's Contemplative service with a Labyrinth

7.00pm Holy Week nightly devotions, Starbeck Methodist
7.15pm Seder Meal, St Aelred's
7.30pm Holy Communion, Christ Church, followed by introduction to the Passion in Luke's gospel
7.30pm Questions on the Way, Gracious Street Methodist
 
7.30pm Devotional Service, Killinghall Methodist
7.30pm Holy Hour and Healing service, St Robert's RC with The Franciscan Friars of the Renewal 
8.30pm Sung Compline St Wilfrid's

Wednesday 8 April: 
7.45am Holy Week Meditation and Breakfast, William Carey room, Baptist
9.00am Mass, St Aelred's
10am-10pm Prayer Labyrinth, St Mark's
10.30a
Hearing God's living WordSt Robert's RC with The Franciscan Friars of the Renewal 
Smelly Yellow Welly club, St John's, Bilton
10.30a
m Communion, St John's, Bilton, vicarage 
10.30aCafé RefleXions, St Peter's 
12 noon Mass, St Robert's RC with The Franciscan Friars of the Renewal 
12.45pm St Peter's: Organ recital
1.00pm Spotlight on Easter at Wesley
4-6.30pm Prayer Labyrinth for families and younger children, St Mark's 
5.45pm Café Communion, St Peter's
 
7:00pm In the midst of the Marketplace, St John's, Bilton 
7:00pm Holy Week nightly devotions, Starbeck Methodist 
7.00pm Stations of the Cross and Mass St Wilfrid's 
7.30pm Holy Communion, Christ Church, followed by introduction to the Passion in John's gospel
7.30pm Questions on the Way, Gracious Street Methodist 
7.30pm Church in the Dale Taizé service at St Cuthbert's, Pateley Bridge with The Nidd Chorale 
7.30pm Passover meal, Elim 
7.30pm Choral evening, St Peter's

The Last SupperMaundy Thursday
7.00am BCP Communion, St Wilfrid's 
7.45am Holy Week Meditation and Breakfast, William Carey room, Baptist

10-12 Smelly Yellow Welly club, St John's, Bilton
10.00am Circuit Healing Communion, Wesley 
10.30am Holy Communion, St Robert's, Pannal 
11.00am Communion, St Mark's 
12.30pm Lunchtime RefleXions, St Peter's
3.00pm St Luke's Themes and Fun for Holy Week 
6.00pm Eucharist with drama and prayer vigil at St Peter's 
6.30pm Maundy Thursday devotion, Starbeck Methodist 
7.00pm Maundy Thursday Communion, St Andrew's

7.00pm Seder meal, St Luke's (re-creation of the Jewish Passover)
7.00pm Sung Mass of the Last Supper with procession to the Altar of Repose for the Watch of the Passion until midnight, St Wilfrid's 
7.30pm The Last Supper followed by Watch until midnight, Christ Church 
7.30pm Questions on the Way, Gracious Street Methodist 
7.30pm Parish Communion followed by Watch , Holy Trinity, Knaresborough 
7.30pm Service of reflection with Communion, KURC 
7.30pm Park Grove Methodist 
7.30pm Mass of the Lord's Supper, St Mary's RC Knaresborough

7.30pm Mass of the Lord's Supper
, St Aelred's 
7.30pm Maundy Thursday Communion, united service of Victoria Avenue churches at St Paul's URC
 

7.30pm Passover supper, St Mark's
7.30pm Mass of the Lord's Supper, St Robert's RC
7.30pm Choral Last Supper by Eric Thiman, St Robert's, Pannal 
7.30pm Eucharist, The Priory Church, Bolton Abbey 
7.30pm Circuit Maundy Thursday Holy Communion at Starbeck Methodist
10.50pm Compline, Holy Trinity, Knaresborough

Good Friday
Knaresborough Silver Band asked to play outside...7.30am Ante-Communion (BCP) St Wilfrid's
7.45am Holy Week Meditation and Breakfast, William Carey room, Baptist 
8.00am Matins, The Priory Church, Bolton Abbey 
9.30am United Service at with Bar chapel at Grove Road Methodist
9.30am All Age service, St Mark's
10-12 Smelly Yellow Welly club, St John's, Bilton
10.00am Children's service at St Peter's
10.00am Family Encounter Easter Event St Mary's 
10.00am Ecumenical Good Friday family service at St Robert's, Pannal, followed by hot cross buns 

10.00am Hymns and Reflections for Good Friday, Wesley

Rev Mark Godfrey, President Elect11:30am Harrogate town centre: reflections at the Cenotaph war memorial; a short service with hymns, readings, prayers and an address led by Ian Connell. With thanks to the Harrogate branch of the Royal British LegionKnaresborough Silver Band and True Sounds. Service sheet & Brochure attached at the bottom of this page
11:30am Church in the Dale procession starting at St Cuthbert's, Pateley Bridge
11.45 service at Pannal Methodist followed by walk to Beckwithshaw for 2.00pm service, picnic lunch on the way 
Umbrellas of all sizes; Rev Tim Hurren and Fr John Thompson-Vear12 noon - 2pm Vigil, St Luke's, followed by 'The final hour'
12 noon Preaching on the Passion, St Wilfrid's 
12 - 3pm Three hours by the cross, St Mark's 
11.45 Service of reflection, 
Pannal Methodist
12.30pm 
Devotional Walk from Pannal Methodist to Beckwithshaw; picnic lunch on the way
2.00pm Churches Together in Knaresborough act of witness at the Market Cross 
2.00pm Good Friday at St Michael's, Beckwithshaw
2.00pm An Hour at the Cross with music and presentation of John's Passion, Christ Church, refreshments & hot cross buns 
Rev Brian Hunt, past president2.00pm Good Friday workshop, Harlow Hill
2.00pm An hour at the Cross, all age service, St Andrew's 2009
2.00pm Hour at the cross, St Mary's
2.00pm Hour before the cross, St Peter's
2.00pm The Good Friday Liturgy with Communion, St Wilfrid's
2.30pm Meditation at the Cross, Starbeck Methodist
3.00pm Fountains Abbey Ecumenical service in the abbey, normal admission charges apply.
3.00pm Liturgy of the Lord's Passion
, St Aelred's (Children's activities in the hall) 
3.00pm Liturgy of the Passion, St Robert's RC
7.00pm Stainer's Crucifixion, St John's, Bilton
7.00pm Stainer's Crucifixion, St Paul's URC

7.30pm Good Friday at Elim
7.30pm Devotional service, Woodlands Methodist Church
7.30pm Stations of the Cross with St Andrew's at 
St Aelred's
7.30pm Stations of the Cross, St Robert's RC 

7.30pm Glory of the Cross, St Mark's
7.30pm Remembrance at the Burial of Jesus, St Robert's, Pannal
 
7.30pm Devotional service, Woodlands Methodist

Good Friday in Knaresborough
10am, Gracious Street Methodist 
11.00am Holiday Club Service, St John the Baptist, Knaresborough 
2.00pm Liturgy of the Passion, Holy Trinity, Knaresborough 
3.00pm Celebration of the Lord's Passion, St Mary's RC Knaresborough 
7.30pm Park Grove Methodist 
7.30pm Music and Mediation for Good Friday, St Mary, Goldsborough

Holy Saturday 11 April: 
8.30am BCP Ante Communion, St Wilfrid's 
6:00pm Vigil Mass of Easter with lighting of the Paschal Candle, St Wilfrid's
7.30pm Music and readings for Easter Eve, Christ Church
8.00pm Easter Vigil
, St Aelred's 
8.00pm Easter Vigil, St John's, Bilton
8.00pm Lighting of the new fire, St Peter's 
8.00pm Easter Vigil, St Robert's RC
8.30pm Easter Vigil, St Mary's RC Knaresborough

Easter Day 12 April:
6.00am Sunrise service at Almscliffe Crag with Pannal & Beckwithshaw churches
6.00am Easter Sunrise Service at Brimham Rocks followed by breakfast at Hampsthwaite Methodist 
6.00am Lighting of the new fire and First Eucharist followed by Champagne breakfast, Christ Church
6.00am Paschal Candle lighting and Communion, The Priory Church, Bolton Abbey
7.30am Breakfast at St John's, Bilton 
8.00am Holy Communion, Bar Methodist
8.00am Holy Communion, Christ Church 
8.00am Holy Communion, St John's, Bilton 
8.00am Holy Communion, St Mark's, Leeds Road
8.00am BCP Holy Communion, St Robert's, Pannal 
8.00am BCP Holy Communion, St Wilfrid's 
8.00am Holy Communion, Trinity Methodist
 
8.30am Holy Communion, St Peter's
Cross made by young folk at St Andrew's9.00am Communion, Baptist 
9.00am Holy Communion, St Andrew's 
9:00am Easter Communion, St Mary's
9:00am Easter Breakfast Communion, St Paul's URC
9.00am Mass, St Robert's RC 
9.30am All Age Communion, St Mark's
9.30am Family Communion with drama, St Peter's
9.30am Festival Eucharist for Easter, 
St Robert's, Pannal
10.00am Bilton Grange URC
10.00am Festival Parish Eucharist, Christ Church
10.00am Harrogate Hospital Chapel Easter Sunday service (all welcome to this 15 minute service) 
10.00am Easter Communion, Harlow Hill Methodist 
10.00am Easter Guest Service, Harrogate New Life Church (at the Cedar Court Hotel) 
10.00am Easter Family Service, Jennyfield Evangelical Church 
10.00am Easter Guest Service, Life Destiny Church at The Odeon
10.00am Easter Celebration, Mayfield Community Church (previously EFC)
10.00am Mass of the Resurrection, St Aelred's 
10.00am St James', Birstwith 
10.00am All Age Service, St John's, Bilton 
10.00am Parish Mass (sung) with procession, St Wilfrid's 
10.00am Woodfield Gospel Hall 
10.15am Mass, St John Fisher RC chapel 
10.30am Family service, Baptist 
10.30am Bar Methodist 
10.30am Easter celebration, Calvary Chapel, Woodfield school, followed by lunch 
10.30am Easter Family and Guest Celebration, Elim 
10.30am Easter Communion, Grove Road 
10.30am United Service with Killinghall at Hampsthwaite Methodist 
10.30am NLICM, New Park school 
10.30am Family Communion, Pannal Methodist
10.30am Meeting for Worship, Religious Society of Friends (Quakers) 
10.30am Parish Communion, St Luke's

10.30am Easter Worship with Holy Communion, St Paul's URC
10.30am St Paul & St Margaret, Nidd
10.30am Starbeck Mission
10.30am Sung Eucharist, The Priory Church, Bolton Abbey 
10.30am Holy Communion, Trinity Methodist 
10.30am Easter Celebration at Wesley Chapel
10.30am Easter Day Service, West Park URC
10.30am Easter Morning Holy Communion, Woodlands 
10.45am Easter Holy Communion, Sunday Club, St Andrew's 
10.45am Easter Family celebration with Parade, Starbeck Methodist
CTH sec and Bob leading worship at Harewood House for the Caravan Club11.00am Caravan Club Easter morning service at Harewood House led by Bob and the CTH Secretary, with a camel...
11.00am Mass, St Joseph's RC
11.00am Holy Communion, St Mark's
11.00am Festival Easter Communion, St Michael & All Angels, Beckwithshaw
11.00am Choral Communion, St Peter's
11.30am Mass, St Robert's RC 
11:40am for 12 noon Easter family Service, Woodfield Gospel Hall hosted by the Sunday School
4.00pm Evening Prayer, Christ Church
4.30pm Polish Mass, St Robert's RC 
5.00pm All Age Communion, St Mark's
6.00pm Easter Praise, St John's, Bilton 
6.00pm Evensong, St Robert's, Pannal 
6.00pm Mass, St Robert's RC 
6.30pm Agape, Bar Methodist
6.30pm Easter Communion, Elim 
6.30pm United Communion service with Hampsthwaite at Killinghall Methodist
 
6:30pm Personal Reflections on Easter, Mayfield Community Church (previously EFC)
6.30pm Songs of Easter Praise, St Mark's
6.30pm Choral Evensong, St Peter's
6.30pm Festal Evensong BCP, St Wilfrid's 

6.30pm Choral Evensong, The Priory Church, Bolton Abbey 
6.30pm Easter Day Evening Service, Woodlands

Ċ
Ecumenical Matters,
26 Nov 2009, 01:50
Comments